+38 050 045 6845

Як зберігати каву?

Як правильно зберігати каву? У чому? Де? При якій температурі?

Всі ці питання не дають спокою багатьом шанувальникам кави по всьому світу. Кожен з нас хоче, щоб кава залишалася в піковій формі якомога довше.

У пошуках відповідей ми звертаємося до книг, відвідуємо форуми, запитуємо поради у знайомих і, якщо пощастить, у експертів про каву. На жаль, часто інформація, яку ми знаходимо, виявляється суперечливою і залишає місце для здогадок.

Перше, про що хочеться сказати, це те, що слід робити різницю між короткостроковими та довгостроковими зберіганням кави, тому що це діаметрально протилежні сценарії. Для короткострокового зберігання - найбільш поширений випадок - підходять одні умови, довгострокові вимагають досконало інших.

Взагалі потреба зберегти свіжість і аромат кави на тривалий термін виникає нечасто і, ймовірно, тоді, коли ви купуєте каву про запас, тобто не плануєте вжити його протягом однієї-двох тижнів. Причини робити такі запаси можуть бути самі різні - ви скористалися вигідною пропозицією і прикупили кілограм-другий на майбутнє або, наприклад, в вашому місті немає свіж обсмаженої кави і ви замовляєте каву побагато здалеку з доставкою. У разі, якщо в цьому немає особливої необхідності, запас кави краще не купувати. Розумно брати таку кількість, яке ви можете випити протягом 7-14 днів. Тоді і смак, і аромат свіжої кави кожен раз при вживанні будуть на висоті. Слід пам'ятати, що кава починає в'янути практично відразу після обсмажування.

Давайте розглянемо, які зовнішні сили здатні вплинути на свіжість і, відповідно, смак та аромат кави.

Найбільш руйнівний вплив на свіж обсмажену каву надають повітря, волога, тепло і світло. Причому саме в такому порядку.

У чому ж варто зберігати каву, щоб забезпечити його надійний захист?

Як правило, каву зберігають в тій самій упаковці, в якій він купувався, а також пластикових контейнерах і керамічних, скляних (краще непрозорих) або жерстяних банках. Давайте розглянемо переваги і недоліки кожного з цих варіантів.

Прийнято вважати, що пакети з фольгою, стрічкою та клапаном, в яких можна придбати зерна кави, підходять для зберігання найкраще.

По-перше, такі пакети не можуть передати кави ніяких запахів, а це дуже важливо, враховуючи те, що кава має пористу структуру і прекрасно вбирає запахи, особливо різкі. По-друге, такі пакети не пропускають повітря і завдяки наявності клапана дозволяють газам вільно виходити зі свіжого зерна кави назовні. По-третє, пакет можна скрутити, видаливши з нього зайве повітря, і тим самим мінімізувати процеси окислення ефірних масел всередині зерна, які несуть аромат і смак свіжої кави. По-четверте, вони забезпечують захист від світла і вологи.

Трохи менш кращий, але цілком прийнятний варіант - це керамічні і скляні банки. Вкрай бажано, щоб такі банки для зберігання кави мали припасовану кришку з силіконовою прокладкою, щоб виключити проникнення всередину повітря. Вони також не передають кави запахів і захищають зерна від вологи. Якщо використовується скляна банка, важливо, щоб вона була або непрозорою, або постійно зберігалася в темному місці.

У банок є пара недоліків. Кава в них краще пересипати не відразу, а хоча б через кілька днів після обсмажування, щоб дати можливість газам покинути свіжі зерна. Також, разом з кавою ви неминуче замикаєте невелика кількість повітря, тому окислювальні процеси всередині банки все ж продовжують протікати. Це не настільки серйозний фактор, щоб відмовитися від банок зовсім, але про нього не варто забувати.

Пластмасові контейнери - найменш бажаний варіант. Вважається, що вони можуть передавати кави небажаний присмак. Напевно, багато хто знайомий з «пам'яттю» цих матеріалів на запахи.

Де зберігати каву, який ви вживаєте регулярно, а де ту, яку ви не плануєте пити найближчим часом і купили про запас?

Для «кава накожен день» найкращим місцем для зберігання є звичайний шафа для посуду на кухні. Тут існують самі відповідні умови - правильна температура, захист від світла, відсутність вологи і тепла. Якщо ви зберігаєте каву в прозорій посуді, краще використовувати шафу, в який ви заглядаєте нечасто, щоб не наражати каву на зайвий раз впливу світла. Не варто тримати каву в шафі, розташованому поблизу від плити або місця яке прогрівається в денний час сонячними променями, тому що зміна температури може призвести до передчасного старіння зерна кави.

Ніколи не зберігайте каву в холодильнику! Це самий невідповідне для нього місце. Захистити кавові зерна від вологи і сторонніх запахів в холодильнику дуже складно. Тим більше, температура в холодильнику недостатньо низька, щоб забезпечити свіжість кави на тривалий термін. Саме згубний вплив на смак і аромат свіжого зерна надає багаторазовий витяг кави з холодильника і приміщення його назад. Коли ви відкриваєте ємність з холодильника при кімнатній температурі, на каві утворюється конденсат, який потім потрапляє в зерна. Ще більшою мірою це відноситься до морозильника!

Ніколи не зберігайте каву, яку ви п'єте регулярно, в холодильнику або морозильнику, якщо тільки вашою метою не є погубити його якомога швидше.

Морозильник не підходить для «кави на кожен день», то для тривалого зберігання це найкраще місце. Причому експерти рекомендують заморожувати каву відразу після обсмажування. Тому, якщо у вас все-таки є необхідність, щоб термін зберігання кави був тривалим, зберігайте його в морозильнику і дотримуйтесь наступних правил:

- Кава повинна бути щільно упакована в непрозору упаковку, яка виключає зміст і потрапляння всередину повітря.

- Кава не повинна вилучатись з морозильника, бажано протягом усього терміну зберігання. Намагайтеся якомога рідше відкривати морозильник і відділення, де зберігається кава.

- Після зберігання і перед приготуванням, кава повинна досягти кімнатної температури. Холодна кава здатна знизити температуру напою, а також стоятиме на перешкоді утворенню крему в еспресо і правильної екстракції.

- Термін зберігання не повинен перевищувати 2 місяців.

Як же бути, якщо ви плануєте поступово вживати запаси, але при цьому хотіли б зберігати залишок в морозильнику? В цьому випадку розподіліть каву на порції таким чином, щоб кожної порції вистачило, наприклад, на тиждень та діставатиме кожну наступну по мірі необхідності. Головне, щоб кава, витягнута з морозильника, не поміщався в нього назад, а зберігалась надалі тільки при кімнатній температурі.

Підведемо підсумки:

Щоб термін придатності кави не закінчився, намагайтеся купувати його з розрахунком на 1-2 тижні, щоб смак і аромат при вживанні залишався на піку. Не слід робити запасів без необхідності.

Найкраще свіжість кави зберігають пакети з фольгою та клапаном для дегазації. Трохи менш вдалий варіант - керамічні та непрозорі скляні банки. Жерстяних і пластмасових контейнерів краще уникати.

Оптимальні умови для зберігання кави, яку ви п'єте щодня - кімнатна температура, місце, захищене від вологи, тепла і світла. Кухонна шафа - кращий варіант. Ніколи не зберігайте каву в холодильнику! Каву на запас, зберігайте в морозильнику, при строгому дотриманні правил описаних вище. Якщо ви плануєте поступово вживати запаси, розділіть каву на порції, упакуйте і зберігайте їх окремо. Витягнуті порції слід зберігати згодом тільки при кімнатній температурі.


255 06.10.2020