Кавові зерна різних типів: арабіка, робуста та ліберіка
Без сумніву, ви замислювалися над тим, чому у вашому місцевому магазині так багато різноманітних кавових зерен. Тут ми детально розглянемо різні типи, щоб ви могли насолодитися кавою, яка смакує найкраще.
Існує три типи кавових зерен, які використовуються для виробництва товарної кави. Назви цих кавових зерен - арабіка, робуста та ліберіка, які походять із роду кавових рослин Coffea arabica, Coffea canephora та Coffea liberica, відповідно. Арабіка - найпоширеніша з трьох.
Всі три типи кави надзвичайно різні. Які вони?
Три види кавових зерен
Кава в зернах є насінням плодів кавової рослини. Кавові рослини належать до роду Coffea, який походить з родини рослин Rubiaceae.
Сьогодні існує 100 видів кавових рослин; однак лише три види в межах кавового пояса складають усі кавові зерна, що виробляються у всьому світі. Більше того, понад 98 відсотків кави у світі припадає лише на два з трьох видів.
Два основних типи кавових зерен називаються арабікою та робустою. Третій сорт, який становить менше двох відсотків світового виробництва кави , називається ліберіка.
До недавнього часу існувало кілька інших видів кави, відомих як Coffea excelsa, Coffea dewevrei та Coffea dybowskii. У 2006 році їх усіх перекваліфікували як різновид ліберики, ставши відомою як Coffea liberica.
Арабіка
Найвідоміший з трьох видів кавових зерен - арабіка. На арабіку припадає 60 - 70 відсотків усієї кави, що виробляється у всьому світі.
Безумовно, найбільшим виробником арабіки є Бразилія, яка минулого року виробила 2460 000 тонн.
Арабіка значно перевершує всі інші види кавових зерен. У арабіки вдвічі більше хромосом, ніж у робусти, що пояснює, чому арабіка набагато складніша.
Найбільше сприяє перевазі арабіки - це підвищений рівень цукру та ліпідів (олій), а також менша кількість хлорогенової кислоти та кофеїну, що викликають гіркоту.
У Арабікі майже вдвічі більше цукру, тобто це, природно, набагато солодше. Спосіб зміни рівня цукру в процесі обсмажування також впливає на те, як ми відчуваємо текстуру кави.
Олії, які природно містяться в каві, пов’язані з ароматичною інтенсивністю, що є ідентифікатором доброякісної кави. Арабіка містить приблизно на 50 відсотків більше олії, ніж робуста, та забезпечує набагато більше ароматичних речовин.
Незважаючи на те, що арабіка є найпоширенішим сортом, арабіка є найніжнішою з усіх трьох і дає низький врожай. З арабікою слід дотримуватися більшої обережності, забезпечуючи вирощування рослини в належних умовах.
Хоча дерева арабіки виростають у висоту 5 - 6 м, їх зазвичай обрізають до 2 м, щоб полегшити збирання врожаю, оскільки більшість плодів кавової вишні збирають вручну.
Арабіка також сприйнятлива до грибкового захворювання, яке називається іржею кавового листа (Hemileia vastatrix). Це відбувається на нижній стороні листя плямами які мають жовто-оранжевий колір, тому його називають іржею.
На жаль, лікування досі немає, але фермери зменшують ризик, висаджуючи витриваліші сорти арабіки, які мають більш сильну генетичну стійкість до цієї хвороби.
У Арабікі від природи мало кофеїну, що є однією з причин того, чому вона така делікатна, оскільки роль кофеїну відіграє у виживанні рослини. Кофеїн токсичний для більшості шкідників, тому діє як природний пестицид.
Більш низький вміст кофеїну арабіки означає, що він повинен рости на великих висотах, де менше шкідників.
Арабіка також віддає перевагу більш стабільному клімату з постійною кількістю опадів і температурою від 15 до 25 ° C. Оскільки кава вирощується близько до екватора в частині світу, відомій як пояс кавових зерен, країни, що вирощують каву, надзвичайно жаркі.
Тому прохолодніші та стабільніші умови на висотах від 1000 до 2000 м мають вирішальне значення для виживання Арабіки.
Хоча вирощування кави на висоті дорожче, повільніший процес дозрівання має відмінні переваги для якості кави. Цукри в кавовій вишні можуть розвиватися повільніше, тому менше шансів стати перезрілими. Ще одна чудова річ у вирощуванні кави на висоті - це смачна кислотність, яку вона вносить у каву. Кислотність - це не те, що ви, мабуть, асоціюєте з кавою; насправді все навпаки через неправильну назву. Кислотність надає каві освіжаючої якості так само, як і у вині.
В Арабіки рівень кофеїну приблизно вдвічі менше, ніж у робусти.
Робуста
Робуста становить менше 40 відсотків усієї кави, що виробляється у всьому світі. Робусту вирощують у значно більших кількостях в азіатських країнах-виробниках кави.
В’єтнам - найбільший у світі виробник робусти. Торік В'єтнам виробив 1746 000 тонн робусти. Робуста складала 95 відсотків усієї в'єтнамської кави, арабіка - 5 відсотків.
Більшість робусти мають пекучі, дерев’яні та гумові смаки, які дуже неприємно пити. Більша частина світового виробництва робусти низькосортна, саме тому вона використовується для більшості кав швидкого приготування.
Робуста також використовується для дешевих пачок меленої або цільнозернової кави, особливо в еспресо-сумішах. Низький вміст олії в робусті означає, що вона утворює дуже товсту і стійку крему, що є привабливою особливістю приготування еспресо, незважаючи на те, що крем має жахливий смак, оскільки він надзвичайно гіркий.
У робусті вищий рівень хлорогенних кислот, які при тривалому обсмажуванні перетворюються на сполуки гіркого смаку. Робусту часто смажать у дуже темне обсмаження, щоб приховати дефекти, спричинені неякісною обробкою, саме тому ваша кава є різкою та гіркою. Тож якщо робуста така погана, чому її так часто використовують?
Робуста дає більший урожай і дуже морозостійка, саме тому вона здатна рости на рівні моря. З робустою потрібно бути менш уважними, це означає, що можна отримати більший прибуток.
Незважаючи на можливість росту на рівні моря, більшість робусти вирощують на висоті від 200 до 600 метрів над рівнем моря. Робуста процвітає в теплих умовах між 20 - 30 ° C, і не відстає від повного сонячного опромінення або сильних та нерегулярних опадів.
Причина того, що робуста може вижити на такій низькій висоті, полягає у великому вмісті кофеїну. Кофеїн захищає від шкідників, а також діє як захист від хвороб та грибків.
Дуже мало робусти мають достатній смак для пиття, саме тому найкращі кавообсмажувачі рідко - якщо взагалі колись - продають робусту. Якісна робуста може мати гладку консистенцію з відтінками шоколаду. Оскільки вирощується на невеликій висоті, робуста майже не має кислотності.
Якщо ви хочете уникнути кавових зерен Робуста наступного разу, коли купуєте мішок кави, обов’язково зверніть увагу на „100% чисту арабіку” на упаковці. Якщо на пакунку не відображається слово арабіка, ви можете сміливо припустити, що це робуста.
Ліберіка
Різновид кави liberica становить менше двох відсотків світового виробництва. Вперше Ліберіка була виявлена в 1872 році в Ліберії на заході Африки.
У 1890-х роках ліберика була перевезена для культивування в інші країни через знищення понад 90 відсотків світового запасу арабіки грибком іржі кавового листа.
Однією з країн, куди перевозили ліберику, була Малайзія. Сьогодні понад 90 відсотків кави, виробленої в Малайзії, є ліберікою. Найбільша кількість вирощується в Джохорі на півдні Малайського півострова на кордоні зі Сінгапуром.
Ще однією країною, куди перевозили ліберику, були Філіппіни. Ліберика, вирощена на Філіппінах, відома в місцевих масштабах як барако через потужний смак і аромат.
Барако - це філіппінське слово для бика чи кабана, які визнані символами сили.
Дерево ліберика набагато більше дерев арабіки та робусти, досягаючи висоти 18 метрів, це означає, що рослини потребують більших відстаней між собою.
Ліберіка дає найнижчий урожай серед усіх кав. Щоб отримати один кілограм кавових зерен, потрібно зібрати в два з половиною рази більше кавових плодів вишні, ніж з арабікою та в чотири рази більше, ніж з робустою. Кавова вишня Liberica та зерна характеризуються великими розмірами. Зерна часто асиметричні, є єдиним кавовим зерном у світі, яке має неправильну форму.
У Ліберіці найвищий рівень цукру серед усіх трьох видів кави, а також найнижчий рівень кофеїну.
Деякі описують ліберику як подібну до копі лувак, сорт кави який став однією з найдорожчих кав у світі.
Аромат складний: від фруктових нот, таких як полуниця або манго, до квіткових і навіть молочних нот, таких як вершки або маскарпоне. Однак смак навіть більш насичений, ніж у робуста, із дерев’яними смаками.
Купуйте найкращі зерна кави з Арабіки
Для кращої чашки кави, яка не має гіркоти, спробуйте каву, смажену спеціально та невеликими партіями. Багато високоякісної кави пропонують для продажу в Інтернеті, яку можна замовити з доставкою до дверима. Подивіться на каталог RV-COFFEE, щоб побачити, що пропонується.