+38 050 045 6845

Кофеїн і алкоголь: «ідеальний шторм»?

Років десять тому величезною популярністю користувалися алкогольні енергетичні напої. Безліч наукових досліджень було присвячено їх небезпеки, однак поєднання кофеїну і алкоголю не втрачає актуальності: віскі з колою, кава з коньяком або амаретто, айриш-кава ... Чим же можуть бути небезпечні подібні напої?

Сержі Ферре і Мері Клер О'Брайен, автори великого оглядового дослідження, присвяченого впливу кофеїну та алкоголю на організм людини, називають це явище «ідеальним штормом», «тому що воно поєднує в собі «високий тиск» (кофеїн, що стимулює центральну нервову систему) , «низький тиск» (алкоголь, пригнічує центральну нервову систему) і «тропічний шторм» молодості - періоду життя, який характеризується ризиковим поведінкою, пошуком незалежності і експериментуванням». Випивши кавово-алкогольний коктейль, ви відчуваєте себе тверезим і готовим веселитися, проте вашому організму в цей момент зовсім не весело.

Перший неприємний момент, про який варто пам'ятати, коли ви змішуєте кави з алкоголем - кофеїн не скасовує ефект алкоголю, а лише маскує його. Ви не відчуваєте, як п'янієте і тому непомітно для себе можете випити більше, ніж зазвичай. Згідно з різними дослідженнями, люди, що вживають кофеїнізіровани алкогольні напої, нерідко поводяться більш ризиковано, ніж ті, хто просто п'є алкоголь, - наприклад, частіше сідають нетверезими за кермо.

Справа в тому, що алкоголь підвищує рівень нейромедіатора дофаміна - це гормон, що викликає почуття задоволення. Дофамін, в свою чергу, активує циклічний АМФ (аденозин монофосфат) - це хімічна сполука активізує мозок, роблячи вас більш енергійним і балакучим. До якогось моменту циклічний АМФ контролюється особливими ферментами в тілі, щоб не допустити перевантаження мозку. Однак потім в гру вступає інший нейромедіатор - аденозин. Він уповільнює процеси в мозку, через нього ви починаєте відчувати втому і дезорієнтацію. Реакції стають уповільненими, втрачається координація і здатність тверезо міркувати.

Але якщо разом з алкоголем випити чашку кави, кофеїн блокує дію ферментів, які контролюють циклічний АМФ - таким чином ефект задоволення, викликаний алкоголем, посилиться. Незважаючи на те що алкоголь не перестане сповільнювати реакції вашого мозку, ви будете почувати себе бадьорим і тверезим - цим і пояснюється можливе ризикове поведінка. Більш того, таке поєднання завадить вам нормально виспатися: кофеїн залишається в організмі приблизно на шість годин і його стимулюючий ефект може вплинути на сон.

Великий ризик прокинутися з ще більшим похміллям, ніж зазвичай, адже кофеїн лише посилить зневоднюється ефект алкоголю. До речі, пити каву, щоб протверезіти, безглуздо, оскільки кофеїн не впливає на розпад алкоголю в печінці і не знижує його вміст у крові.

Звичайно, вплив кофеїну і алкоголю на організм залежить від їх дозування. Дослідники в основному звертали увагу на алкогольні енергетичні напої, оскільки саме вони становлять найбільшу небезпеку. Алкогольні енергетики популярні серед молоді і легко доступні, а вміст кофеїну в них зашкалює: він може досягати 250 мг на 250 мл, в той час як чашка чорної кави такого ж обсягу містить від 95 до 165 мг кофеїну (в залежності від зерна і способу заварювання ). А щодо невисокий вміст алкоголю в цих напоях (всі вони відносяться до слабоалкогольних) швидше може стати причиною того, що однією баночкою справа не обмежиться.

З кавово-алкогольними напоями, які подають в кав'ярнях і барах, інша справа: в них зазвичай додають міцний алкоголь, але в невеликій кількості. Та й п'ють їх не для того, щоб напитися і підбадьоритися, а скоріше для того, щоб отримати новий цікавий смаковий досвід - не випадково проводяться цілі чемпіонати по напрямку «кава і алкоголь», де бариста і бармени показують свою майстерність в поєднанні напоїв. Проте з будь-якими напоями, що поєднують в собі кофеїн і алкоголь, слід бути обережніше. І тепер ви знаєте, чому!


281 21.10.2020